AI firmám zatím nepřinesla očekávaný užitek. Výdaje na AI přesto vzrostou, propouštět se téměř nebude

2025年2月20日
BCG-GenAI-website_homepage.jpg

Praha—Umělá inteligence zůstává i v roce 2025 jednou z hlavních priorit vedoucích pracovníků firem po celém světě. Výdaje na využití generativní umělé inteligence by měly vzrůst do roku 2027 o 60 %, přičemž čtvrtina velkých globálních firem plánuje v letošním roce investovat 25 milionů dolarů a více. Cílem pro letošní rok přitom bude, aby investice do generativní umělé inteligence přinesly hmatatelné výsledky. 

Dvě třetiny firem zároveň uvažují o nasazení AI agentů. Vyplývá to z druhého ročníku průzkumu AI Radar globální poradenské společnosti Boston Consulting Group (BCG).

Agenti jsou autonomní systémy AI, které dosahují cílů pomocí nástrojů, analýzou dat a prací napříč systémy a s minimálním přispěním člověka. Přestože je jejich nasazení stále v počátcích, 67 % vedoucích pracovníků uvažuje o autonomních agentech jako o součásti své transformace AI. Nejvíce firem s AI agenty počítá v USA (74 %), Japonsku a Spojených arabských emirátech (72 %), nejméně v Itálii (56 %).

8 % firem plánuje v souvislosti s rozvojem AI zvyšovat počet zaměstnanců a 68 % procent vedoucích pracovníků předpokládá, že zachovají současný počet zaměstnanců. Chtějí se zaměřit na zvýšení produktivity a zvyšování kvalifikace stávajících zaměstnanců, aby splnili požadavky na práci s AI. Zatím se to firmám ale nedaří. Méně než třetině společností se podařilo naučit alespoň čtvrtinu svých zaměstnanců využívat nástroje generativní umělé inteligence. Nejvíce firem, ve kterých AI využívá alespoň čtvrtina zaměstnanců, má Singapur, konkrétně 44 %, nejméně potom Itálie či Brazílie (20 %).

17 % vedoucích pracovníků očekává, že umělá inteligence přetvoří pracovní role ve firmě, tedy že některé vzniknou, jiné zaniknou, ale celkový počet zaměstnanců zůstane stejný. Pouze 7 % předpovídá snížení počtu zaměstnanců.

Firmám se nedaří z gen AI získat očekávaný užitek

„Z mých rozhovorů s generálními řediteli je zřejmé, že pro ně je v souvislosti s AI AI zvyšování produktivity. Náš nejnovější průzkum přitom odhaluje zásadní problém: zatímco 75 % vedoucích pracovníků řadí AI mezi tři nejvyšší strategické priority, pouze čtvrtina z nich uvádí, že jejich AI iniciativy jim přinášejí skutečnou hodnotu,“ uvedl Christoph Schweizer, generální ředitel BCG. Zároveň dodává, že tuto propast je možné překonat, podobně jako se to podařilo řadě firem, které zaujímají ve využívání AI přední postavení.

Přední společnosti vyčleňují více než 80 % svých investic do AI na přetváření klíčových funkcí a vymýšlení nových nabídek, zatímco ostatní společnosti zaměřují 56 % svých investic do AI na menší iniciativy zaměřené na produktivitu. Lídři si také stanovují jasné cíle a sledují dopad na tržby a zisk. Nicméně 60 % dotázaných společností nedokáže definovat a sledovat žádné finanční klíčové ukazatele výkonnosti související s vytvářením hodnoty AI.

Vedoucí společnosti se zaměřují na hloubku před rozsahem a upřednostňují v průměru 3,5 případů použití, zatímco u ostatních společností je to 6,1 případů použití. Tyto společnosti předpokládají že jejich iniciativy v oblasti AI přinesou 2,1krát vyšší návratnost investic (ROI) než jejich konkurenti.

Při nasazení AI je potřeba se soustředit na zaměstnance

„Úspěšní lídři přijímají k uvolnění obchodního potenciálu AI rámec 10-20-70, přičemž 70 % svého úsilí věnují transformaci lidí, procesů a kultury, 20 % datům a technologiím a jen 10 % algoritmům,“ uvedl k výsledkům průzkumu Sylvain Duranton, globální lídr BCG X. “Dvě třetiny společností však čelí značným výzvám přepracování pracovních postupů, prosazování kulturních změn, náboru talentů a zvyšování kvalifikace svých zaměstnanců. Zajištění úspěchu iniciativ v oblasti umělé inteligence vyžaduje disciplinovanou realizaci, neustálé zaměření na tvorbu hodnoty a pracovní sílu připravenou přizpůsobit se a prosperovat v rychle se vyvíjejícím prostředí.“

Rizika, která je třeba zvládnout

Za tři největší rizika v oblasti AI, která je třeba zvládnout, označili vedoucí pracovníci ochranu soukromí a zabezpečení dat (66 %), nedostatek kontroly nebo porozumění rozhodnutím v oblasti AI (48 %) a regulační problémy a dodržování předpisů (44 %). Kybernetická bezpečnost je kritickým problémem, přičemž 76 % vedoucích pracovníků uznává, že jejich měření kybernetické bezpečnosti AI vyžadují další zlepšení.

O průzkumu AI Radar: Globální průzkum AI Radar společnosti Boston Consulting Group (BCG) již druhým rokem zachycuje náladu vedoucích pracovníků podniků, pokud jde o AI. V nejnovějším vydání zprávy AI Radar s názvem „Od potenciálu k zisku“ BCG provedla průzkum mezi 1 803 vedoucími pracovníky na úrovni C-level na 19 trzích a ve 12 odvětvích. Více informací je možné nalézt zde

Kontakt pro média:

Boston Consulting Group
Markéta Klimešová
Marketing Communications Manager

O společnosti Boston Consulting Group

Společnost Boston Consulting Group spolupracuje s vedoucími představiteli byznysu a veřejné sféry na řešení jejich nejpalčivějších problémů a pomáhá jim maximálně využít příležitostí, které se jim naskýtají. Společnost BCG je průkopníkem v oblasti strategického poradenství s tradicí sahající do roku 1963. Dnes pomáhá klientům zavádět transformační přístupy, které přinášejí prospěch všem zainteresovaným stranám.

Naše různorodé týmy rozprostřené po celém světě mají bohaté zkušenosti v jednotlivých oborech a funkčních oblastech podnikání a přinášejí šíři inspirativních pohledů, které zpochybňují současný stav věcí a uvádějí do pohybu změny. BCG nabízí moderní poradenské služby a řešení v mnoha oblastech včetně technologií, designu a investic do digitálních projektů. Naše poradenství je založeno na jedinečném modelu spolupráce napříč firmou a přes všechny úrovně klientovy organizace s cílem pomoci klientům uspět a zlepšit svět, ve kterém žijeme.

Více informací je možné nalézt zde