Praha—Češi jsou při nákupu oblečení konzervativnější než ostatní Evropané či zákazníci v USA. Častěji nakupují pouze jeden kus oblečení, a naopak méně často kupují celý set vzájemně se doplňujících položek. Mají méně zkušeností s technologickými inovacemi, které se ve světě v souvislosti s nákupy módy objevují, jsou citlivější na cenu a při online nákupech se častěji než jiné národy rozhodují na základě podrobných recenzí daného produktu. Méně se zajímají o původ kupovaného zboží a méně se svými nákupy chlubí na sociálních sítích. Vyplývá to z průzkumu společnosti Boston Consulting Group mezi spotřebiteli ve vybraných zemích v Evropě a USA.
Češi nakupují oblečení s podobnou frekvencí jako lidé v ostatních zemích. Polovina lidí nakupuje několikrát do roka a 40 % jednou měsíčně nebo častěji. Mladí lidé přitom obecně nakupují častěji než starší generace. Zatímco 29 % lidí do 30 let nakupuje několikrát měsíčně a stejné procento jednou za měsíc, 8 z 10 lidí nad 50 let nakupuje maximálně několikrát do roka. „Tyto rozdíly jsou do jisté míry přirozené, protože mladí lidé více sledují aktuální módní trendy a podle nich upravují své šatníky. Zároveň nemají takové množství dalších výdajů jako zákazníci s rodinami či hypotékami,“ vysvětluje Helena Toušková expertka na informační technologie ze společnosti Boston Consulting Group.
Zároveň upozorňuje na to, že i když mladí Češi nakupují módu výrazně častěji než starší zákazníci, ostatní mladí Evropané nakupují častěji. „Mladí Češi patří spolu se Švýcary a Rakušany k těm, kteří mají nejnižší frekvenci nákupů. Alespoň jednou za měsíc u nás módu nebo doplňky nakoupí 58 % mladých, v Rakousku 56 % a ve Švýcarsku 53 %. V Polsku, Itálii či Španělsku takto nakupuje přes 70 % mladých lidí,“ říká Helena Toušková.
Češi mají méně zkušeností s novými technologiemi
Češi při nákupech módy a módních doplňků v menší míře využívají některé nové technologie spojené s nákupem módy, ať už jde o aplikace či kabinky s virtuálními zrcadly nebo aplikace, které na základě fotografií vlastního šatníku doporučují konkrétní kombinace jednotlivých doplňků. Méně často využívají také předplatné služeb, které kombinují prodej zboží se službami osobního stylisty.
Naopak spolu s Polskem vedeme v adopci bezkontaktních plateb a také jsme zvyklí více kombinovat online kanály s kamennými pobočkami. Jde například o nákup online a vyzvednutí na pobočce, případně online objednávky z kamenné prodejny.
„Vidíme, že Češi ve větší míře adoptují především ty technologie, které jim ulehčují samotný proces nákupu než ty, které jim pomáhají s výběrem konkrétního zboží. Důvodem je ale především nedostupnost těchto řešení na českém trhu. Předpokládáme, že jakmile se u nás tyto technologie rozšíří, dojde k jejich rychlé adopci, podobně jako u bezkontaktních plateb, které si Češi výrazně oblíbili a ve kterých jsme na světové špičce,“ říká Helena Toušková s tím, že v Česku jsou totiž zatím k dispozici spíše izolované a jednodušší aplikace, které jsou zaměřené na jednotlivé a menší položky, například brýle či boty.
I toto je přitom oblast, kde jsou výrazné generační rozdíly. Zájem o nové trendy je nevyšší mezi lidmi do 40 let. Ti nejvíce stojí o virtuální zrcadla (v aplikacích či šatnách), které by ráda vyzkoušela třetina z nich. Oblečení vyrobené pomocí 3D tisku nebo personalizované podle vlastních preferencí zákazníka by potom ráda vyzkoušela čtvrtina zákazníků do 40 let.
Češi nakupují častěji než ostatní jen jeden kus oblečení, Italové celý outfit
Češi při jednom nákupu objednávají méně kusů oblečení a doplňků než lidé v ostatních zemích a jsou také méně ochotní k online koupi souvisejících doporučených produktů. 40 % Čechů nakupuje pouze jeden produkt, v ostatních zemích je to v průměru 30 % nakupujících. Češi také méně často nakupují kompletní outfit, tedy sadu položek, které tvoří dohromady celek. V Itálii takto módu nakupuje čtvrtina lidí, v USA 20 % a ve Francii 17 %, v Česku jde však pouze o 7 % spotřebitelů.
Na sociálních sítích se novým oblečením chlubí nejčastěji Poláci, Češi a Rakušané naopak nejméně
Češi se také spolu s Rakušany svými nákupy nejméně chlubí na sociálních sítích. Například na Facebooku se alespoň někdy pochlubí svým nákupem čtvrtina Čechů a Rakušanů, zatímco v okolních zemích je to průměrně třetina lidí a v Polsku dokonce polovina
Pro výběr správné velikosti a produktu Češi využívají detailní popisy, častěji než jinde potom recenze
Podobně jako v jiných zemích se Češi při nákupu vhodného zboží spoléhají především na detailní popis a tabulku velikostí, ale téměř polovina lidí se zároveň orientuje na základě recenzí ostatních uživatelů. Větší důraz na recenze kladou už jen lidé v Polsku, naopak v ostatních zemích je využívá pouze přibližně třetina lidí.
Češi jsou méně loajální, citlivější na cenu a méně se starají o původ zboží
Češi patří spolu s Maďary mezi země, ve kterých o nákupu konkrétního zboží nejčastěji rozhoduje cena. V obou případech je mezi dvěma hlavními kritérii pro výběr konkrétní značky u 73 % lidí, zatímco v ostatních zemích jde v průměru o 66 % lidí. Nejméně lidí ji vnímá jako zásadní kritérium v Itálii, konkrétně 61 %.
Češi také méně často než zbytek Evropanů nakupují zboží pravidelně na jednom místě. Přesto 70 % lidí inklinuje k tomu, vracet se k oblíbenému online obchodníkovi, 74 % potom nakupuje pravidelně ve stejných fyzických obchodech. Nejloajálnější jsou v tomto ohledu zákazníci ve Švýcarsku a USA, kde se pravidelně vrací 9 z 10 nakupujících.
Dalším výrazným rozdílem je starost Českých nakupujících o původ zboží. Alespoň částečně důležitá je pro třetinu nakupujících, zatímco třeba ve Španělsku jde o tři čtvrtiny zákazníků. Naopak jako nedůležitou nebo zcela nepodstatnou ji vnímá 28 % Čechů, 4 % Španělů a 5 % Italů.
Módu nakupujeme stejným dílem online i na prodejnách
Při nákupech módy a módních doplňků využívají tuzemští spotřebitelé stejným dílem nákupy v prodejnách i online. Přibližně třetina Čechů preferuje online nákupy, třetině je to jedno a třetina naopak preferuje nákupy na prodejnách, což odpovídá evropskému průměru. Online nákupy jsou nejoblíbenější v Německu, kde je upřednostňuje 46 % lidí, naopak ve Španělsku je to pouze necelá pětina nakupujících (17 %). V Česku jsou online nákupy nejoblíbenější mezi lidmi do 30 let. V této skupině je preferuje téměř polovina spotřebitelů, zatímco u lidí nad 50 let je to jen čtvrtina.
Více informací o průzkumu a jeho metodologii.
Průzkumu se zúčastnilo 10 112 lidí z 10 zemí. Každá země měla stejné zastoupení a přibližně 1000 respondentů, kteří tvořili reprezentativní vzorek populace. Mezi země zahrnuté do průzkumu patří Česká republika, Polsko, Maďarsko, Rakousko, Německo, Švýcarsko, Itálie, Francie, Španělsko a USA.
Podrobnější data z průzkumu naleznete v
infografice.
Více informací o tématu i dalších spotřebitelských trendech v Evropě a USA je možné najít
zde:
Kontakt pro média:
Boston Consulting Group
Markéta Klimešová
Marketing Communications Manager
O společnosti Boston Consulting Group
Společnost Boston Consulting Group spolupracuje s vedoucími představiteli byznysu a veřejné sféry na řešení jejich nejpalčivějších problémů a pomáhá jim maximálně využít příležitostí, které se jim naskýtají. Společnost BCG je průkopníkem v oblasti strategického poradenství s tradicí sahající do roku 1963. Dnes pomáhá klientům zavádět transformační přístupy, které přinášejí prospěch všem zainteresovaným stranám.
Naše různorodé týmy rozprostřené po celém světě mají bohaté zkušenosti v jednotlivých oborech a funkčních oblastech podnikání a přinášejí šíři inspirativních pohledů, které zpochybňují současný stav věcí a uvádějí do pohybu změny. BCG nabízí moderní poradenské služby a řešení v mnoha oblastech včetně technologií, designu a investic do digitálních projektů. Naše poradenství je založeno na jedinečném modelu spolupráce napříč firmou a přes všechny úrovně klientovy organizace s cílem pomoci klientům uspět a zlepšit svět, ve kterém žijeme.