" "

Aktivně řízené fondy prohrávají boj o nové zákazníky. V uplynulém roce putovaly 2/3 prostředků do pasivních fondů

Praha—Globálnímu trhu s investicemi se v uplynulém roce nadprůměrně dařilo. Celkový objem peněz pod správou investičních fondů, bank, pojišťoven a dalších správců vzrostl o 12 % na téměř 119 bilionů dolarů a byl tak nejvyšší v historii. Rok 2023 byl ale také rokem, ve kterém se opět výrazně zvýšila obliba pasivních fondů mezi investory na úkor fondů s aktivní správou. Zatímco v letech 2019 až 2022 směřovalo do pasivních fondů 57 % nových finančních prostředků, v uplynulém roce to už bylo 70 %, tedy zhruba 920 miliard dolarů*.  Vyplývá to z 22. vydání pravidelné studie poradenské společnosti Boston Consulting Group (BCG) Global Asset Management Report 2024.

Správci aktiv se přitom kromě nižší atraktivity aktivně řízených fondů potýkali i s růstem nákladů a pokračujícím tlakem na marže. V důsledku toho se jejich zisky meziročně snížily o 8 %. „Správci aktiv dnes stojí před výzvou, jak snižovat své náklady a současně zákazníkům nabízet dostatečně atraktivní a životaschopné produkty s vysokou přidanou hodnotou a návratností. Právě na nich totiž mohou dosáhnout vyšších marží a zlepšit strukturu svých výnosů,“ vysvětluje Vít Pumprla, partner pražské kanceláře BCG.

Průměrná výnosová marže za posledních 13 let klesla téměř o šestinu. Zatímco v roce 2010 dosahovala 0,26 %, v uplynulém roce šlo už pouze o 0,22 %. Správci aktiv se tak spoléhali především na celkový růst trhu. Jejich výnosy se sice od roku 2005 zdvojnásobily, ovšem 90 % tohoto růstu bylo způsobeno právě růstem trhu a s tím souvisejícím zvýšením objemu prostředků pod správou.

Mezi další výzvy, se kterými se odvětví potýká, patří rostoucí náklady. Ty se od roku 2010 zvyšují v průměru o 5 % ročně, což znamená, že se dohromady zvýšily o 80 %. Správcům aktiv se také nedaří nalézt nové inovativní produkty, které by na trhu dokázaly dlouhodobě obstát. “Zatímco v roce 2010 existovalo na trhu 60 % podílových fondů spuštěných o 10 let dříve, v roce 2023 už bylo na trhu pouze 37 % podílových fondů uvedených na trh v roce 2013,“ upozorňuje Vít Pumprla

Správci aktiv musejí zvýšit produktivitu, zlepšit personalizaci a více se soustředit na private equity
Pokud chtějí správci aktiv udržet ekonomickou udržitelnost svého fungování, budou muset podle BCG zapracovat na třech klíčových oblastech. Těmi jsou produktivita, personalizace a větší podíl produktů zaměřených na privátní trh, tedy na nákup podílů nadějných firem, které nejsou veřejně obchodovatelné. Právě private equity fondy totiž generují investorům nejvyšší zisky. V současnosti na ně připadá necelých 10 % všech investovaných prostředků, ale téměř 30 % veškerých výnosů. Tento rozdíl přitom dále poroste. Podle BCG budou mít v roce 2028 private equity fondy pod správou přibližně 11 % celosvětově investovaných prostředků, ale správcům aktiv budou generovat 36 % všech výnosů.

Správci aktiv sázejí na umělou inteligenci
Ve všech těchto oblastech může výrazně pomoci umělá inteligence, a to v řadě konkrétních kroků. „Možnosti využití generativní umělé inteligence v oblasti správy aktiv jsou výrazně širší než v řadě jiných odvětví, a to především díky její schopnosti rychlé analýzy velkého objemu nejen strukturovaných, ale především nestrukturovaných dat. Ať už se bavíme o pravidelném přeceňování portfolia, efektivní hyper-personalizaci portfolií pro klienty, automatizaci značné části řízení rizik nebo o pomoci se zapojením a udržením zákazníků,“ nastiňuje Vít Pumprla s tím, že podrobnější popis možností, které tato technologie správcům aktiv nabízí, je součástí aktuální zprávy Global Asset Management Report.

Podobně to přitom vnímají i samotní správci aktiv. Dvě třetiny považují využití této technologie za svoji strategickou prioritu, 75 % na ni vyčleňuje jak finanční, tak lidské zdroje a téměř třetina vyčleňuje na generativní umělou inteligenci a inovace významnou část svého rozpočtu.

Studie ke stažení zde

*Poznámka pro editory: jde o čistý tok, tedy rozdíl mezi vloženými a vybranými prostředky v daném roce

Kontakt pro média:
Boston Consulting Group
Markéta Klimešová
Marketing Communications Manager

O společnosti Boston Consulting Group

Společnost Boston Consulting Group spolupracuje s vedoucími představiteli byznysu a veřejné sféry na řešení jejich nejpalčivějších problémů a pomáhá jim maximálně využít příležitostí, které se jim naskýtají. Společnost BCG je průkopníkem v oblasti strategického poradenství s tradicí sahající do roku 1963. Dnes pomáhá klientům zavádět transformační přístupy, které přinášejí prospěch všem zainteresovaným stranám.

Naše různorodé týmy rozprostřené po celém světě mají bohaté zkušenosti v jednotlivých oborech a funkčních oblastech podnikání a přinášejí šíři inspirativních pohledů, které zpochybňují současný stav věcí a uvádějí do pohybu změny. BCG nabízí moderní poradenské služby a řešení v mnoha oblastech včetně technologií, designu a investic do digitálních projektů. Naše poradenství je založeno na jedinečném modelu spolupráce napříč firmou a přes všechny úrovně klientovy organizace s cílem pomoci klientům uspět a zlepšit svět, ve kterém žijeme.