Praha—Českou republiku mohou brzy čekat výrazné problémy v oblasti péče o seniory. Do roku 2035 vzroste počet lidí ve věku nad 65 let o 325 tisíc a senioři tak budou tvořit téměř čtvrtinu populace. Počet lidí starších 80 let se zvýší dokonce o 380 tisíc na 835 tisíc. V Česku, které se už dnes potýká s nedostatkem míst v domovech pro seniory a s nedostatkem pečujícího personálu, bude kvůli tomu chybět přibližně 15 tisíc lůžek, 16 tisíc pracovníků v sociálních službách a 70 miliard ročně na zajištění chodu potřebných služeb. Se zmírněním těchto problémů může pomoci využívání moderních technologií a přechod na péči založenou na datech. Vyplývá to ze studie Inovace péče ve stáří poradenské společnosti Boston Consulting Group (BCG).
Výše uvedená čísla přitom počítají s tím, že počet lůžek i personálu se bude v Česku nadále zvyšovat současným tempem, a také s růstem HDP, který pokryje část potřebných zdrojů. Uvádějí tedy pouze skutečně chybějící kapacity. „Česko se v oblasti zajištění péče o seniory blíží k bodu kritického nedostatku kapacit a dosud nebyla zvolena adekvátní strategie, která by tento problém efektivně řešila. Jedná se o komplexní výzvu, kterou samotné využívání moderních technologií nevyřeší. Spolu s dalšími opatřeními však může výrazně pomoci,“ říká Jiří Švejcar, partner společnosti Boston Consulting Group.
Technologie můžou v roce 20235 ušetřit 31 miliard ročně a snížit nedostatek lůžek o 10 tisíc
Dnes známé a ve světě používané technologie mohou českému rozpočtu ušetřit až 31 miliard korun ročně, snížit nedostatek lůžek až o 10 tisíc a nedostatek pracovníků o 11 tisíc. A to především díky tomu, že pomůžou lidem prožít další dobu v domácí péči a současně pracovníkům v sociálních službách ušetří čas u mnoha, zejména však rutinních úkolů.
BCG rozděluje analyzované technologie do pěti kategorií a hodnotí jejich dopad ve třech oblastech, kterými jsou domácí soběstačnost a bezpečnost seniorů, zkvalitnění institucionální péče a prevence. V analýze zkoumala celkem 55 technologií, z nichž 35 je vhodných k aplikaci a sedm je možné začít nasazovat téměř okamžitě. Těchto sedm technologií má přitom také největší dopad na úspory peněz, lůžek a kvalitu života seniorů. Mimo jiné mohou díky prevenci prodloužit zdravou délku života o přibližně čtyři měsíce.
„To je poměrně výrazné zlepšení. Průměrného českého seniora v 65 letech čeká 7,6 roku zdravé délky života, což je výrazně pod průměrem Evropské unie, který činí 9,7 roku. Díky efektivnímu využití technologií bychom se tak mohli přiblížit například k Rakousku či Holandsku,“ upozorňuje Jiří Švejcar.
Pomoci může nositelná elektronika, senzory v domácnostech a pobytových zařízeních, i telemedicína
V oblasti prevence může podle BCG výrazně pomoci především nositelná elektronika umožňující pravidelný monitoring srdečního rytmu a dalších faktorů a také jednoduché systémy pravidelné domácí diagnostiky napojené na vzdálený monitoring a spojené s telemedicínou. Ty umožní včas zachytit přicházející problémy a začít je řešit včas, kdy je dopad léčby nejvyšší a nejlevnější.
V oblasti domácí soběstačnosti a bezpečnosti jde o nositelná multifunkční ochranná zařízení, která monitorují aktivitu seniorů a umožňují okamžité přivolání pomoci. Ať už jde o SOS tlačítka či zařízení monitorující náhlý pád a jiné nebezpečné aktivity. Dále jde o vybavení domácností seniorů senzory, které opět dokážou zachytit nestandardní situace a přivolat pomoc. Důležitou součástí pro duševní zdraví seniorů je jejich častý a pravidelný kontakt s rodinou a okolím, který mohou zprostředkovat chytrá zařízení jako tablety či počítače speciálně navržené pro seniory.
V oblasti zkvalitnění institucionální péče jde opět o vybavení pokojů a seniorů chytrými senzory a také průběžný monitoring řady vitálních funkcí včetně podvýživy a krevního obrazu.
Začít je potřeba hned: kvůli konci dotací i času potřebnému na zavedení do praxe
Široké zavedení i těch technologií, které jsou nejsnáze aplikovatelné, zabere řadu let, proto je podle BCG potřeba začít s přípravou pokud možno okamžitě. „Pokud se máme dostat do bodu, kdy nám technologie skutečně pomáhají a nejde pouze o jejich chaotické nasazování a zkoušení bez výrazného dopadu, je potřeba celá řada komplexních kroků. Je potřeba změnit nastavení celého systému, upravit legislativu a zavést speciální meziresortní program ‚Technologie k vylepšení péče o stáří‘, který bude mít měřitelné a konkrétní cíle. Důležité je také odstraňovat další překážky, které nyní systematickému nasazování technologií brání, a vzdělávat seniory v oblasti využívání těchto technologií,“ upozorňuje Jiří Švejcar s tím, že Česko se může inspirovat mimo jiné ve Finsku, které v tomto ohledu vzorem pro další evropské země a které má s reálným zaváděním technologií v této oblasti bohaté zkušenosti. BCG přitom v tomto ohledu doporučuje 21 konkrétních kroků, které je pro úspěšné zavedení technologií do péče pro seniory potřeba udělat.
Potřebu jednat hned umocňuje podle BCG kromě délky celého procesu také možnost financování jednotlivých kroků ze strany Evropské unie. Česko může v rámci Národního plánu obnovy a programu ESF+ (European Social Fund Plus) využít do roku 2027 až 14 miliard korun a další miliardy z programu IROP 2021-2027. Pokud nezačne s přípravou včas, může o tyto zdroje ale přijít.
Studie ke stažení zde
BCG
Markéta Klimešová
Marketing Communications Manager
O společnosti Boston Consulting Group
Společnost Boston Consulting Group spolupracuje s vedoucími představiteli byznysu a veřejné sféry na řešení jejich nejpalčivějších problémů a pomáhá jim maximálně využít příležitostí, které se jim naskýtají. Společnost BCG je průkopníkem v oblasti strategického poradenství s tradicí sahající do roku 1963. Dnes pomáhá klientům zavádět transformační přístupy, které přinášejí prospěch všem zainteresovaným stranám.
Naše různorodé týmy rozprostřené po celém světě mají bohaté zkušenosti v jednotlivých oborech a funkčních oblastech podnikání a přinášejí šíři inspirativních pohledů, které zpochybňují současný stav věcí a uvádějí do pohybu změny. BCG nabízí moderní poradenské služby a řešení v mnoha oblastech včetně technologií, designu a investic do digitálních projektů. Naše poradenství je založeno na jedinečném modelu spolupráce napříč firmou a přes všechny úrovně klientovy organizace s cílem pomoci klientům uspět a zlepšit svět, ve kterém žijeme.